Legenda w wolnym tłumaczeniu oznacza coś, co trzeba przeczytać. Z łacińskiego bowiem czasownik ,,legere” znaczy właśnie ,,czytać”. To zaskakujące, gdyż najstarsze legendy powstały jeszcze przed utrwaleniem się pisma i można było je jedynie usłyszeć, ponieważ były przekazywane w formie opowieści o historycznych postaciach.

Jednak nie tylko osoby były inspiracją do powstania legendarnych opowieści. Lublin i okalające go ziemie także doczekały się legend traktujących o powstaniu miasta i jego wydarzeniach. Kto z Was nie zna legendy o Czarciej Łapie, czy historii o tym jak powstała nazwa naszego miasta?

Ku czci tychże opowieści już 21 września o zmierzchu rozpocznie się Festiwal Legend Lubelskich 2017, który trwał będzie trzy dni i zakończy się w sobotę. Będąc uczestnikiem wydarzenia, trzeba być przygotowanym na wejście do świata magii, bajkowych wizji i zagadkowych historii. Miejscem przedstawienia, bo tak można określić to, co działo się będzie przez te kilka dni, stanie się Rynek Starego Miasta oraz przylegające do niego uliczki aż do samych Błoni Zamkowych. Wydarzenia teatralne, przedstawienia muzyczne i klimatyczne inscenizacje zawładną miastem!

Każdy, kto uda się wtedy w świat legend będzie mógł zobaczyć, jak wyglądało życie w dawnych czasach, zaczerpnąć garść historycznej wiedzy i zażyć odrobinę fantastyki, która przeplatać się będzie pomiędzy faktami. Z okazji 700-lecia miasta przywołane zostaną opowieści, które obrosły przez 7 stuleci nie tylko kurzem ale i tytułowymi legendami. Co jest prawdą, a co dopowiadanymi przez lata bajkami przekonać będziecie się mogli biorąc udział w interaktywnych scenach teatralnych mających na celu przybliżenie dziejów Lublina i postaci sprzed lat.

Wydarzenie przeznaczone jest dla każdego – nie obowiązują zapisy, a wstęp jest wolny. Na czas Festiwalu cała przestrzeń Starego Miasta zamieni się w jedną wielką scenę, gdzie odgrywać się będą spektakle z Waszym udziałem. Kto nie chciałby choć na chwilę cofnąć się w czasie? Ta kusząca propozycja z okazji 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi to jedna z ostatnich akcji zaplanowanych na ten szczególny rok w przestrzeni naszego miasta.

Jak zwykle mamy to szczęście być blisko centrum wydarzeń. Was natomiast zapraszamy nie tylko na samo wydarzenie ale i do skorzystania z oferty parkingu naszego Domu na Podwalu, który położony jest u stóp Zamku.

Na czas trwania sobotniego Festiwalu przestrzenie Starego Miasta staną się sceną wielu spektakli, występów, warsztatów i atrakcji skierowanych do rodzin z dziećmi.

Zapraszamy do śledzenia opisów, ciekawostek oraz udziału w konkursach na profilu Facebook – Turystyczny Lublin.

UWAGA: Wydarzenia w ramach festiwalu mają charakter otwarty tzn. nie obowiązują na nie zapisy. Wyjątkiem jest spektakl Pogrom w przyszły wtorek oraz warsztaty kulinarne. Osoby zainteresowane udziałem w imprezach powinny zgłaszać się o ustalonej godzinie w miejscu zbiórki. Szczegółowe informacje w opisie każdego wydarzenia.

Opublikował/a Marta Górna
Z wykształcenia przewodnik, z zamiłowania podróżnik. Kocha zarówno miejsca o olbrzymiej sławie jak i te lokalne bogate w tradycję, historię i sztukę, która zachowała się do dziś.