Rok 2017 obfituje w piękne wydarzenia organizowane w naszym mieście. Tak też będzie w ten, długi weekend, kiedy to od piątku 12 sierpnia aż do wtorku 15 sierpnia trwać będzie święto kultury tradycyjnej, czyli na pewno dobrze wszystkim znany Jarmark Jagielloński.

Już po raz jedenasty do Lublina zjadą się starannie wyselekcjonowani artyści, z różnych miast a nawet państw (Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy) po to by przybliżyć nam sztukę rękodzieła i pochwalić się swoimi wyrobami. Sztuka ludowa wraca do łask, a uczestnictwo w tegorocznym Jarmarku może być niepowtarzalną okazją do bliższego jej poznania.

http://jarmarkjagiellonski.pl/2016-2/spektakle-opowiesci/

Motyw przewodni

Tematyką, jaka w tym roku królować będzie podczas Jarmarku jest pisankarstwo. Przedstawione zostaną nie tylko przeróżne wzory ale też cały wachlarz specjalistycznych technik zdobienia jaj. W ramach podkreślenia prestiżu motywu wydarzenia, zorganizowana zostanie wystawa prezentująca pisanki z różnych regionów Ukrainy, które to należą do zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej „Muzeum Iwana Honczara”. Specjalnie dla osób żywo zainteresowanych pisanką i jej zdobnictwem, zorganizowana ma zostać Letnia Szkoła Pisankarstwa w ramach, której nie tylko przybliżony zostanie temat zdobnictwa i prowadzone będą zajęcia praktyczne.

http://jarmarkjagiellonski.pl/2016-2/spektakle-opowiesci/

Kilka słów o samym Jarmarku

Wydarzenie jest bezdyskusyjnie największym w kraju jarmarkiem prezentującym na taką skalę sztukę ludową i rzemiosło najwybitniejszych twórców. Swój wysoki poziom zawdzięcza komisji, która ocenia każdego wystawcę i jego prace. Co ważniejsze, miejsca na Jarmarku Jagiellońskim nie można sobie wykupić, a skład uczestników ustalany jest według ocen i analizy prac. Sposób selekcji gwarantuje coraz to wyższy poziom merytoryczny wydarzenia, a co za tym idzie lepszą frekwencję i większy zachwyt uczestników. Na tegorocznym Jarmarku przedstawione prace dotyczyć będą: ceramiki, wyrobów z drewna, garncarstwa, haftu, wyrobu instrumentów tradycyjnych, kowalstwa, plecionkarstwa, malarstwa, zabawkarstwa, tkactwa, koronkarstwa i plastyki zdobniczej oraz obrzędowej. Oprócz samego podziwiania, podczas festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez zaproszonych twórców i samodzielnie wykonać własne dzieło sztuki.

http://jarmarkjagiellonski.pl/2016-2/potancowki/

Oprawa muzyczna

Czy znacie jarmark bez żywej muzyki? Chyba nie. Takim wydarzeniom zawsze towarzyszy gwar i dźwięki instrumentów. Tak też będzie tym razem. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego w ramach koncertu ,,retradycja” wystąpią: Wystąpią Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała, Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego, Antoni „Ziut” Gralak i Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Włodek Pawlik z Janiną Chmiel i rodzinną Kapelą Butrynów oraz wielu innych wykonawców. Stare Miasto również wypełni muzyka grana na żywo przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego oraz inne kapele, które znać możecie z organizowanych potańcówek w ludowym stylu.

Dawniej jarmarki były możliwością do zobaczenia i zakupienia przedmiotów z sprowadzanych z innych, często bardzo odległych krajów. Dziś organizatorzy chcą podtrzymać tę tradycję, dlatego podczas każdego dnia wydarzenia możemy spotkać produkty od ponad 250 twórców ludowych i rzemieślników.

Osoby, które przyjadą do Lublina specjalnie na Jarmark Jagielloński zapraszamy do skorzystania z bazy noclegowej w naszym Domu na Podwalu, który znajduje się u stóp Starego Miasta będącego główną przestrzenią całego wydarzenia.

http://jarmarkjagiellonski.pl/2016-2/koncerty/

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia: http://jarmarkjagiellonski.pl

Opublikował/a Tomasz Domański
Pasjonat bogatych w historię miejsc. W Lublinie widzi niesamowity potencjał, który zgrabnie ubiera w opowieści, o miejscach wartych odwiedzenia. Wolny czas spędza na nieustannych poszukiwaniach inspiracji do nowych historii lub odkrycia tych, które zostały dawno zapomniane.