Lubelski Festiwal nauki to niezwykle interesujące wydarzenie, odbywające się już po raz czternasty. Głównym celem organizatorów Festiwalu jest popularyzacja nauki i techniki w naszym mieście. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców Lublina. Przygotujcie się na moc ciekawostek ze świata nauki i liczne dodatkowe atrakcje!

Początek Festiwalu już 24 września. Rozpoczną go „Wędrówki po Lublinie”. Przygotowano 3, bardzo ciekawe opcje:
–„Najpiękniejsze freski rusko-bizantyjskie- poznajmy ich znaczenie – wycieczka po Kaplicy Trójcy Świętej”,
–„Spacer z zadumą – zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie”,
–„Legendy Lubelskie – rodzinny spacer na Starym Mieście”.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy, by zapisać się jak najszybciej!

Podczas całego trwania Festiwalu, do wyboru mamy aż 1300 inicjatyw z różnych dziedzin. Poznamy między innymi „chemiczne sekrety czarodziejów z Hogwartu”, dowiemy się kim jest introligator, a także zagłębimy się w… prywatne życie kwiatów! Niezależnie od tego, czy interesujemy się fizyką, geografią czy socjologią znajdziemy coś dla siebie. Najwięcej projektów przygotował Uniwersytet Medyczny, będzie ich aż 300. Jednak inne uczelnie także nie będą próżnować! Katolicki Uniwersytet Lubelski i UMCS przeprowadzą po około 250 ciekawych wykładów.

W związku z ogromnym zainteresowaniem, na większość prelekcji należy się zapisać. Trzeba się jednak śpieszyć, wiele miejsc jest już zajętych. Aby dokonać rezerwacji, musicie zarejestrować się na stronie https://projekty.festiwal.lublin.pl i wybrać projekt, który najbardziej Was interesuje.

Inaczej niż w poprzednich edycjach uroczysty Piknik Naukowy odbędzie się, nie na początku a na końcu LFN (30.10), zaś Arenę Lublin zastąpi Plac Litewski. Skąd ta zmiana? Organizatorzy chcą w ten sposób dotrzeć do większej ilości odwiedzających. Wybranie centrum miasta, jako głównego miejsca wydarzenia, ma na celu zachęcić przechodniów i turystów do wspólnej zabawy z nauką. Program Pikniku jest bardzo urozmaicony. Wystąpią między innymi Zespół Pieśni i Tańca „Jawor”, Agnieszka Szulz-Brzyska, Iwona Sawulska oraz Marcin Lipski.

Festiwal trwa kilka dni, jeśli jesteście spoza Lublina zapraszamy na nocleg w Domu na Podwalu. Po przepysznym śniadaniu, poznawanie tajników świata nauki będzie jeszcze przyjemniejsze.

Do zobaczenia!

Opublikował/a Marta Górna
Z wykształcenia przewodnik, z zamiłowania podróżnik. Kocha zarówno miejsca o olbrzymiej sławie jak i te lokalne bogate w tradycję, historię i sztukę, która zachowała się do dziś.