Jeśli nie macie planów na najbliższy weekend to nasza propozycja jest świetną koncepcją. Z 3 na 4 czerwca odbędzie się, jak co roku w Lublinie Noc Kultury, podczas której miasto zmieni się w bajkowe miejsce, a czas cofnie się o … No właśnie! Tym razem, aż o setki lat. Czy to możliwe przekonajcie się sami, biorąc udział w wydarzeniu.

,,Bóg rzekł: – Niech się stanie światłość! I stała się światłość.” – tymi słowami organizatorzy zapraszają na ,,Stworzenie Świata”, które będzie można zobaczyć na ul. Furmańskiej, która na ten czas stanie się jednym z epicentrów artystycznych zdarzeń. Studenci architektury krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod kierunkiem Francois Monnet i słuchaczami kierunku Florystyka ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych pod kierunkiem Pawła Adamca zaprezentują magiczną instalację z udziałem potężnych lampionów przedstawiających niesamowite stworzenia i grę światłem. Tego nie można przegapić, a to dopiero początek podróży po niezwykłym Lublinie w ten weekend.

Przenieśmy się teraz ze świata zwierząt do świata roślin. Z całą pewnością podziw wzbudzi też urocza, bo przygotowana przez najmłodszych lublinian wystawa o tytule ,,Zielona herbatka”. W projekt zaangażowane były dzieci, których zadaniem miało być wybranie kubeczka, filiżanki lub wazonika i wyhodowanie w nim swojej roślinki. Całość zaprezentowana zostanie na specjalnie podświetlonym stole. Efekt może być przepiękny! A jeśli chcecie współtworzyć tę genialną instalację florystyczną, swoje rośliny można jeszcze przynosić do siedziby Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7.

A kiedy udamy się w kierunku Starego Miasta, jeszcze zanim na nie wkroczymy przywita nas florystyczny mural wykonany z żywych kwiatów, który całą noc będzie zdobił Bramę Rybną. Trybunał Koronny za to, udekorowany zostanie setkami balonów i prezentować ma ,,Żar Żywiołów”. Ale to tylko część elementów współtworzących bajeczny świat, którym stanie się Lublin tej nocy.

Nie sposób opisać wszystkich, zaplanowanych na tę szczególną noc atrakcji, jednak przenieśmy się jeszcze do świata teatru, który w tym roku pokaże typowo europejski styl. Uliczne spektakle, szalone zwroty akcji i przypadkowo wplatane elementy to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych przez rodzime oraz zagraniczne grupy teatralne. Sztuka tej nocy będzie świętować, a lublinianie razem z nią.

Mówi się, że nie ma Nocy Kultury bez muzyki – tak będzie też w tym roku. W architekturę miasta zostaną wkomponowane liczne sceny muzyczne, na których zagrają dla Was artyści Polscy i zagraniczni. Usłyszymy muzykę w różnych odsłonach, dzięki czemu na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni klimat.

Źródło: http://nockultury.pl/galeria/nggallery/noc-kultury-zobacz-zdjecia/Noc-Kultury-2016

Organizatorzy wydarzenia przygotowali także coś specjalnego dla miłośników kina. W ten weekend w Lublinie będzie można obejrzeć filmy, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Premierowy seans obejmie filmy związane z Lublinem. Będzie też, co prawda już nie premierowo kino grozy, które zobaczyć można w sali widowiskowej dawnego Teatru Andersena. Już na samą myśl przechodzą nas ciarki!

W tym roku Noc Kultury szczegółowo przedstawi Teorię Względności, która zmienia sposób pojmowania czasu i przestrzeni. Lublin w tę noc stanie się piątym wymiarem, zagadkowym miejscem nie do odpisania. To po prostu trzeba przeżyć!

Mamy to szczęście, że nasz Dom na Podwalu zlokalizowany jest blisko serca planowanych wydarzeń. Możemy nie tylko podziwiać część atrakcji z okien naszych pokoi ale spacerem w kilka minut znaleźć się wśród opisywanych miejsc. Jeśli planujecie specjalnie na tegoroczną Noc Kultury odwiedzić Lublin, nie znajdziecie lepszego miejsca na nocleg. Zapraszamy i do zobaczenia na wydarzeniu!

Program dostępny TUTAJ.

Opublikował/a Alicja Kowalska
Urodzona lublinianka, związana z Lublinem od ponad 25 lat. Tu dorastała i nie wyobraża sobie przeprowadzki do innego miasta. Choć zna Lublin od lat, twierdzi że nadal nie odkryła w pełni jego uroków.