Już w ten weekend w Lublinie odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Oznacza to, że w tę jedną noc otwarta będzie większość lubelskich galerii i muzeów. Wydarzenie ma już 20 letnią tradycję, a pierwszy raz miało miejsce w Berlinie.

Zwiedzać można cały wieczór i co ważniejsze zupełnie bezpłatnie, jednak aby zobaczyć niektóre obiekty potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca. Choć co roku kolejki do większości miejsc ciągną się niczym sznurek, warto uzbroić się w cierpliwość, by pod osłoną nocy zobaczyć skarby Lublina.

Najwięcej osób przychodzi zwykle na Zamek Lubelski, który widać z okien naszego Domu. Udając się na Zamek podziwiać będzie można wystawy stałe i aż pięć wystaw czasowych. Wejścia możliwe będą do północy. W tym roku, wiemy że o godz. 18:00 na zamkowym dziedzińcu pracownicy przygotowali coś specjalnego też dla najmłodszych. Terenowa zabawa archeologiczna to świetny sposób na ciekawą formę przekazywania wiedzy, a dla dzieci ciekawie spędzony czas w niecodziennym otoczeniu. Po stronie organizatorów leży zapewnienie atrakcyjnych strojów i rekwizytów. Nie wiemy, jak Wy ale my już czujemy, że będzie to super zabawa!

Muzeum Wsi Lubelskiej także przygotowało dla nas coś specjalnego. Akcja pt. ,,Nocne bajania” to wielka niespodzianka. Wiemy tylko, ze jak zwykle w Skansenie cofniemy się w czasie by móc spotkać wiejskiego znachora, potańczyć przy dźwiękach dawnej muzyki i doświadczyć wiele innych owianych tajemnicą zdarzeń. Skansen to jedno z tych miejsc, do zwiedzania których obowiązują wcześniejsze zapisy (w godz. 10-14, pod nr tel. 81 533 85 13).

Bliżej współczesnej sztuki możemy być tej nocy także dzięki Galerii Labirynt, gdzie odbędzie się Kuratorskie oprowadzanie, zwiedzanie wystawy dla dzieci z latarkami i pokazy sztuki performance.

Kurs na zwiedzanie można objąć płynąc nocnym promem po rzece – to atrakcja, którą przygotowało Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Rejs rozpocznie się już o godz. 19:00. W tych rejonach można będzie zwiedzić także tej szczególnej nocy Zamek w Janowcu i sięgnąć gwiazd podczas obserwacji astronomicznych.

W sobotnią noc do bezpłatnego zwiedzania udostępnione zostanie także Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pałac i galeria socrealizmu dostępna będzie w godzinach od 18:00 do 22:00. To świetna okazja by zobaczyć to miejsce w innej niż zwykle, bo wieczorno-nocnej odsłonie.

To tylko niektóre z przygotowanych na weekend w Lublinie i okolicach atrakcji związanych z Nocą Muzeów. Za każdym razem udając się na zwiedzanie przekonujemy się, że z całą pewnością nie jest to czas stracony. Osobom, które z tej okazji przyjadą specjalnie do naszego miasta, polecamy nocleg w Domu na Podwalu, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie atrakcji zlokalizowanych w Lublinie.

Opublikował/a Marta Górna
Z wykształcenia przewodnik, z zamiłowania podróżnik. Kocha zarówno miejsca o olbrzymiej sławie jak i te lokalne bogate w tradycję, historię i sztukę, która zachowała się do dziś.