Jesień nas nie rozpieszcza. Na ulicach nadal brakuje pięknych, złotych kolorów. Zamiast tego niemal codziennie za oknami widzimy szary krajobraz i deszcz. Jest jednak sposób by poradzić sobie z jesienną szarugą. Jaki? O tym w dzisiejszym wpisie.

W Lublinie trwa kolejna już część jubileuszowych obchodów 700-lecia. Tym razem organizatorzy chcą byśmy poczuli „Emocje sztuki”…. Artyści postanowili włączyć mieszkańców naszego miasta do współuczestniczenia w szeroko pojętej sztuce. Przed nami wiele niezwykłych wydarzeń dotyczących teatru, tańca i wystaw.

Przedstawiamy kilka październikowych wydarzeń.

1 października — Kairos — Wyspy Pamięci

http://www.kairos.lublin.pl/

Już na początku miesiąca będziemy mieli okazję uczestniczyć w koncercie Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos. Występy tej grupy nawiązują do lubelskich tradycji. Tym razem będziemy mogli usłyszeć premierowe wykonanie pieśni gruzińskich, żydowskich, ormiańskich, polskich, prawosławnych i ewangelickich. Jeśli chcesz wybrać się w niesamowitą muzyczną podróż, koniecznie musisz tam być.

3-31 października — Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City

http://opencity.pl/

To już kolejna odsłona popularnego Festiwalu. Jego główną ideą jest otwarcie naszego miasta na sztukę. Organizatorzy chcą podkreślić wartości sztuki współczesnej, ale nie zapominają jednocześnie o historii Lublina. Świetne połączenie tradycji i nowoczesności z pewnością zrobi wrażenie na uczestnikach Open City.

23-29 października — Cyrkulacje

Konkurs Etiud Nowocyrkowych organizowany jest przez Fundację Sztukmistrze. Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję obejrzeć najlepsze etiudy nowego cyrku. Udział w konkursie mogą wziąć artyści z: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Czech, Węgier, Ukrainy, Słowacji. To barwne wydarzenie jest niewątpliwym świętem współczesnej sztuki cyrkowej.

27-28 października — Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”

http://www.bakcynalia.art.pl/2017/

W tych dniach warto odwiedzić Chatkę Żaka. W tegorocznym programie znaleźli się między innymi: Leszek Kopeć, Cisza Jak Ta i Czerwony Tulipan. Dla uczestników przewidziano też konkursy i spotkania podróżnicze.

27-29 października — Międzynarodowy Festiwal Literacki Czas Poetów

Jeśli interesujecie się poezją nie może Was zabraknąć na Festiwalu Literackim Czas Poetów. Wydarzenie ma na celu zaprezentować poetów z różnych pokoleń, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dzięki warsztatom i konsultacjom młodzi artyści będą mogli skorzystać z rad doświadczonych twórców.

Więcej informacji o obchodach Jubileuszu naszego miasta znajdziecie na
www.700.lublin.eu.

Jak widać, Lublin rozpieszcza nas mnogością wydarzeń kulturowych. Warto wybrać się, chociaż na część. Zwiedzając lubelskie uliczki, koniecznie zajrzyjcie do Domu na Podwalu, gdzie czeka na Was rozgrzewająca herbata.