,,Poezja miasta” to hasło przewodnie tegorocznej, dziesiątej już edycji Festiwalu organizowanego w Lublinie przez Dom Słów i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wydarzenie datowane jest na 31 maja br. więc już w przyszłym tygodniu szykujcie się na porcję inspirującej atmosfery, której doświadczać będzie można aż do 2 czerwca.

Miejscem spotkań są różnego rodzaju obiekty takie jak uniwersytety, biblioteki, domy kultury oraz ulice, place, przystanki autobusowe, domy opieki społecznej, szkoły, świątynie, kawiarnie itp. Szczególnie cenione są spotkania w mieszkaniach prywatnych nazwanych ,,Mieszkaniami Poezji”. Nie można zapomnieć też o Domu Słów i Żmigrodzie, które to są szczególną przestrzenią, w której realizowany jest program wydarzenia.

Coroczną edycję Festiwalu zwieńcza moment przyznania Nagrody ,,Kamień” dla wybitnych polskich poetów. Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie tutaj.

Festiwal ,,Miasto Poezji” to tradycja jeśli chodzi o lubelski kalendarz eventów. Z założenia miał stanowić wyjątkową przestrzeń do rozmów o poezji i bez wątpienia realizuje swój cel. Co roku łączy artystów i miłośników poezji, dając przy tym niesamowite pole do poszerzania wiedzy, planowania działań i wydarzeń, których celem jest popularyzacja sztuki, jaką z całą pewnością jest poezja. Z racji jubileuszowej, dziesiątej rocznicy wydarzenia, organizatorzy pragną cofnąć się w czasie do początków Festiwalu, podczas którego sformułowanie ,,Lublin jest Księgą” było hasłem przewodnim. Nawiązując do 700-lecia Lublina, jest to niezwykle aktualne stwierdzenie.

Nieodłącznym elementem wzbogacającym wydarzenie jest akcja tatuowania chodników. Malowidła nie są jednak przypadkowe – Lublin obfituje wówczas dziesiątkami wierszy, które urozmaicą przechodniom drogę do pracy czy spacer. Akcja ma na celu przybliżenie nam twórczości, po którą najprawdopodobniej nie sięgnęlibyśmy z braku czasu. Dzięki wierszom wypisanym na chodnikach Lublina, o które niedosłownie można się ,,potknąć”, mamy szansę zatrzymać się na chwilę i stać się bogatszymi o nowe doświadczenie związane z poezją.

Źródło: http://teatrnn.pl/kalendarium/node/932

Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest nie tylko poezji miasta ale tropom literackim, miejscom i biografiom osób związanych z Lublinem. Na liście gości dziesiątej edycji ,,Miasta Poezji” znajdą się między innymi: Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło, Joanna Mueller-Liczner, Marcin Sendecki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Konrad Góra, Waldemar Michalski, Andrzej Titkow, Piotr Matywiecki, Piotr Mitzner, Joanna Żabnicka, Janusz Drzewucki, Karol Maliszewski i wiele, wiele innych.

A po Festiwalu zapraszamy na nocleg do Domu na Podwalu, gdzie w zaciszu naszych murów można przysiąść z książką na tarasie i kontynuować poetycki charakter przełomu maja i czerwca.

Opublikował/a Tomasz Domański
Pasjonat bogatych w historię miejsc. W Lublinie widzi niesamowity potencjał, który zgrabnie ubiera w opowieści, o miejscach wartych odwiedzenia. Wolny czas spędza na nieustannych poszukiwaniach inspiracji do nowych historii lub odkrycia tych, które zostały dawno zapomniane.